Zase teplo, dnes příjemné, a objevení záhadného památníku.
Dnes jsme se vydali po spíše blízkém okolí našeho příhraničního města, vlastně spíš jen tak na projetí, a kamarád nás zavedl na jedno místo, kolem kterého jsme druhdy projeli zcela bez povšimnutí, aby jsme dnes objevili záhadný památník poměrně netradičních tvarů.
Je to Památník obětem 1. světové války z roku 1923 dle návrhu J. A. Mayerla z Chebu je umístěn na vrchu Kalvárie nad obcí Hazlov. Byl obnoven v roce 1990.
První zmínka o obci pochází z roku 1224, kdy se v historických pramenech objevuje Bedřich z Hazlova, který pravděpodobně založil místní hrad. Páni z Hazlova vlastnili obec až do roku 1401, kdy ji od nich odkoupil Mikuláš Jur z Chebu. Dalšími majiteli Hazlova byli od roku 1450 Landwüstové, později loupeživý Jan Maléřík, od roku 1579 Kocovští, dále Dětřichovci a na krátkou dobu také Nosticové. Poté získali obec i hrad Moserové, kteří jako dobří páni pomohli Hazlovu z krize a rozšířili hrad, který nakonec přestavěli v zámek. Posledním šlechtickým rodem obývající zámek byli až do roku 1945 Hemfeldové.
Do konce 18. století byl Hazlov převážně zemědělskou obcí. Na počátku 19. století se v Hazlově, stejně jako na celém Ašsku začal rozvíjet průmysl, převážně textilní. V roce 1822 byla otevřena první přádelna, která byla poháněna vodním kolem. Následovali textilní firmy Bareuther a Weigandt. Největší továrna vznikla přímo v centru obce, a patřila průmyslníkovi Göldnerovi. Tato firma existovala až do roku 2008 (s novými majiteli), kdy byla uzavřena.
Již v roce 1553 zde byl v sousedství dnešního zámku založen pivovar s nejstarší tradicí na Ašsku. Ten již zanikl, ale jeho budova dodnes slouží jako pivnice.
V roce 2011 vznikla v Hazlově nevšední situace, kdy měla od dubna obec dva starosty. Po volbách v roce 2010 byla většina občanů nespokojena s tím, jak bylo sestaveno zastupitelstvo obce. Opozice poté krajskému úřadu předala rezignaci zvoleného starosty Josefa Čapka. Ten ji však zpochybňoval a tvrdil, že ji nepodepsal. Karlovarský úřad však mezitím Čapkovo pověření zrušil a opozice jmenovala starostkou Lenku Dvořákovou. Čapek odmítal post starosty opustit a chtěl celou věc řešit soudně.1. června 2011 Ministerstvo vnitra rozhodlo, že starostou je stále Miroslav Všetečka, který byl starostou obce před volbami. Ministerstvo považovalo rezignaci Čapka za platnou, a navíc zpochybnilo i mandát Dvořákové. Dne 28. června 2011 byla na jednání opozičních zastupitelů zvolena za starostku Lenka Dvořáková, přičemž podle ministerstva již proběhlo vše v pořádku.
Ulteriori informazioni sotto
http://stanpilot.rajce.idnes.cz/kolo_2014-08-02_As-Langenau-Selb-Liba-Hazlov-Vyhledy-As_nakole.nase.as/Galleria itinerari
Mappa itinerario e altimetria
Commenti
K nám do příhraničního města Aše se můžete dopravit třeba po vlastní ose autem, na motorce, ale i na kole či koloběžce po silnici č. 64 z Chebu okolo Františkových Lázní přes Hazlov. Tato silnice vás nakonec dovede až na hraniční přechod Aš - Asch / Selb.
Můžete přijet také přes hraniční přechod Doubrava - Bad Elster. Nebo můžete použít k dopravě vlak, který jede ze stanice Cheb.
V Aši se můžete také ubytovat, a pak na kolech vyrážet na podobné pohodové výlety po blízké či vzdálenějším okolí, tak jako to děláme my z nakole.assko.cz
Tracce GPS
Punti di traccia-
GPX / Garmin Map Source (gpx) download
-
TCX / Garmin Training Center® (tcx) download
-
CRS / Garmin Training Center® (crs) download
-
Google Earth (kml) download
-
G7ToWin (g7t) download
-
TTQV (trk) download
-
Overlay (ovl) download
-
Fugawi (txt) download
-
Kompass (DAV) Track (tk) download
-
Scheda tecnica (pdf) download
-
File originale dell'autore (gpx) download